Molerski radovi u zatvorenom prostoru u najvećem broju slučajeva svode se na pokrivanje zidanih zidova od opeke ili blokova ili u novije vreme, za pregradne zidove gips-kartonskih panela, poludisperzijom ili disperzivnim (akrilnim bojama).
Bilo da se radi o rekonstrukciji ili novom objektu postupak pripreme površine je isti – potrebno je ujednačavanje zidne površine (gletovanje) i uklanjanje materijala na kojima adhezija završnog sloja ne bi bila dobra, i farbanje. Ako je podloga malter, mora proći minimum 30 dana od završetka malterisanja da bi površina bila suva da bi se moglo nastaviti sa radovima. Izvodi se u više slojeva jer osnovna boja (prajmer) osigurava prianjanje i impregnaciju a završni sloj da bi dobio traženu nijansu se često mora izvoditi iz više puta. Toniranje prema ton karti (mešanjeboja) se vrši kompjuterski.
Farbarski radovi uključuju zbirno sve poslove na zaštiti metalnih površina zaštitnom (prajmer) i završnom bojom, kao i premaze nekih vrsta podova i većinom lakiranje, farbanje drvenih površina ili samo impregnaciju, uz prethodno čišćenje i pripremu. Ukoliko se radi bezbojnim lakom toniranje se radi nezavisno od farbanja (bajcovanje).